Na południowych krańcach Hiszpanii życie mieszkańców od wieków toczy się wokół oliwy z oliwek. To ojczyzna niekończących się gajów oliwnych, światowe centrum płynnego złota.
Mowa o Jaén, gdzie największe tłocznie i producenci oliwy zjednoczyli się wokół wspólnej misji dostarczeniu klientom na całym świecie najlepszej jakości oliwy z oliwek w ramach jednej firmy i pod wspólną marką:
Interoleo Premium jest oliwą z oliwek extra virgin opracowaną przez naszych ekspertów by zachwycić podniebienia osób o subtelnych i wyrafinowanych upodobaniach smakowych. Wyrazistość aromatu Interoleo Premium przywołuje na myśl zapachy wprost ze słonecznych gajów oliwnych. Kompozycja ta jest szczególnie polecana do lekkich dań i sałatek, których smak chcielibyśmy uwydatnić. Interoleo Premium jest gwarancją dobrego wyboru dla osób poszukujących oliwy o wyjątkowej i niepowtarzalnej jakości. Oliwa Interoleo Premium została odznaczona przez Radę Oliwy „złotym medalem” dla Najlepszej Oliwy Extra Virgin w Polsce na lata 2014/2015.
Interoleo Suave to oliwa extra virgin stworzona dla miłośników łagodnych doznań smakowych. Lekko owocowy akcent tego coupage subtelnie podkreśla smak potraw i zachwyca aromatem świeżych, zielonych oliwek. To idealna propozycja dla poszukiwaczy wysublimowanego, harmonijnego smaku.
Interoleo Intenso to aromatyczna oliwa z oliwek extra virgin o charakterystycznym zielonym kolorze oraz złożonym, głębokim smaku. Ta wyjątkowa kompozycja jest szczególnie polecana dla wymagających podniebień znawców oliwy, którzy potrafią docenić wszystkie walory charakterystyczne dla oliwy extra virgin. Interoleo Intenso wyróżnia się zaakcentowanym aromatem i smakiem z wyczuwalną nutą pomidorów, karczochów, bananów oraz innych owoców. Odkryj szeroką gamę smaków zaklętą w Interoleo Intenso.
Uznany szef kuchni zainspirowany smakiem oliwy Interoleo zestawił składniki, które niecodziennie spotykają się na jednym talerzu. Połączone złocistą oliwą - łagodną, intensywną i Premium - tworzą harmonijną całość. Ty też spróbuj wyjątkowego smaku oliwy Interoleo i zaskocz swoich bliskich potrawami o wykwintnym smaku!
Boczek pokrój w słupki i smaż na patelni do uzyskania lekko brązowego koloru, następnie dodaj czosnek pokrojony w plastry i wymieszaj z wytopionym tłuszczem, dodaj cebulę pokrojoną w drobną kostkę, siekane listki świeżej szałwii i zalej octem z białego wina. Dokładnie wymieszaj na patelni wszystkie
składniki, zdejmij z ognia i dodaj oliwę Interoleo Intenso, dopraw solą i pieprzem do smaku.
Oczyść szparagi i ugotuj je w osolonej wodzie lub grilluj. Tak przygotowane
szparagi podawaj z ciepłym vinaigrette boczkowym.
Marchewkę pokrój w plastry, cebulę pokrój w półksiężyce. Zagotuj wodę z octem winnym, goździkami, ziarnami pieprzu, liściem laurowym, cukrem, solą i pieprzem ziołowym. Gorącą zalewą zalej marchewkę i cebulę. Odstaw do wystygnięcia. Całość wymieszaj z oliwą Interoleo Intenso, Powstałą zalewą zamarynuj śledzia i odstaw na 24 godziny.
Maliny, śmietanę i ocet malinowy zmiksuj na gładką masę, przetrzyj przez drobne sito, wymieszaj z oliwą Interoleo Premium i posiekanym szczypiorkiem, dopraw solą do smaku.
Oczyszczone ryby przypraw solą i jałowcem. Usmaż na oliwie z masłem.
Usmażoną rybę zaaranżuj na talerzu z vinaigrette malinowym i kilkoma świeżymi malinami.
Buraki, ocet i śmietanę zmiksuj na gładko. Następnie powoli wlewaj oliwą Interoleo Suave ciągle mieszając. Dopraw solą i pieprzem.
Zmiksuj wszystkie składaniki do uzyskania kremowej konsystencji. Ostudź.
Umytą sałatę wymieszaj z dressingiem z koziego sera, na talerzu zaaranżuj puree z buraków, posyp delikatnie czarnuszką. Sałatę ułóż na puree buraczanym i posyp prażoną cebulką, orzechami i kawałkami dojrzewającego sera koziego.
Połącz rosół i śmietankę, odparuj o połowę. Dodaj świeżą kolendrę oraz miętę i zmiksuj do uzyskania jednolitej konsystencji. Wystudź w kąpieli wodnej z lodem. Następnie dodaj oliwę Interoleo Premium oraz 2 łyżki śmietany, dopraw
do smaku solą i sokiem z cytryny. Wymieszaj dokładnie.
Brzoskwinie pokrój w ćwiartki, migdały upiecz w piecu na złoto-brązowo.
Ugotuj fasolkę, odcedź. Gorącą fasolkę połącz z dressingiem kolendrowym i zaaranżuj na talerzu z ćwiartkami brzoskwiń, migdałami i udekoruj listkami kolendry i mięty.
Oliwia Oliwa preferuje dania tradycyjne, z których wybiera najsmaczniejsze i najzdrowsze dania. Proponuje przepisy proste i łatwe w wykonaniu, dzięki którym możemy wraz z gośćmi zgromadzonymi wokół naszego stołu delektować się niesamowitym smakiem kuchni Śródziemnomorskiej. Sukces gwarantowany!
Najpierw przygotujemy filety z kurczaka. W tym celu rozgrzewamy na patelni oliwę z oliwek Interoleo Intenso, kładziemy na nią umyte i osuszone filety i złocimy je po kilka minut z każdej strony. Podobnie robimy z cienko pokrojonymi plastrami boczku. Następnie smarujemy masłem chleb tostowy i opiekamy delikatnie na patelni. Przygotowujemy pozostałe składniki: myjemy liście sałaty, kroimy ser ementaler i pomidor na drobne plastry. Mając już wszystko gotowe, możemy zacząć układać produkty na opieczonym chlebie tostowym, zaczynając od posmarowania kromek majonezem. Dalej układamy liście sałaty, plastry boczku, pomidor i ser ementaler. Zraszamy kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Na górę kładziemy gorącego jeszcze kurczaka, który delikatnie roztopi nam ser. Całość dociskamy ostrożnie drugą kromką i podajemy na stół. Możemy zbudować też jeszcze jedno „piętro”, a żeby nasz tost się nie otwierał, polecamy przebić go od góry patyczkiem do szaszłyków. Smacznego!
Makaron tagliatelle przygotowujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu w lekko posolonej wodzie. W tym czasie myjemy piersi z kurczaka i kroimy je w drobne kawałki, które następnie smażymy w oliwie z oliwek Interoleo Intenso, aż pojawi się na nich złocista skórka. Osobno zajmujemy się warzywami. Cukinię, marchew, por, cebulę i papryki drobno kroimy i dorzucamy na patelnię do kurczaka. Smażymy przez kilka minut, aż cukinia będzie miękka. Teraz czas na przygotowanie sosu. Do garnka wlewamy sok z pomarańczy, sos sojowy, wsypujemy cukier i dodajemy łyżkę miodu. Stawiamy na małym ogniu i doprowadzamy do wrzenia, cały czas mieszając. Na koniec odcedzamy makaron, dodajemy do kurczaka z warzywami i zalewamy sosem. Całość dokładnie mieszamy i serwujemy z zimnym napojem. Smacznego!
Źródło: http://www.recetaslamasia.es/tallarines-pollo-verduras/
Do sosu:
Sposób przygotowania:
Do niewielkiej miski wlewamy 50 ml oliwy z oliwek Interoleo Intenso, do której dodajemy sok z połowy cytryny. Następnie przygotowujemy filety z łososia. Rybę płuczemy i, przy pomocy pędzla, smarujemy przygotowaną mieszanką oliwy i cytryny. Obsypujemy szczyptą soli, obkładamy przeciśniętym przez prasę czosnkiem i wkładamy do brytfanny. Pieczemy przez około 10 minut w 180 stopniach. Teraz czas na warzywa. Brokuł myjemy i kroimy w niewielkie kawałki. Paprykę oprawiamy i kroimy w podłużne paski, cebulę w plasterki. Tak przygotowane, wrzucamy na rozgrzaną na patelni oliwę i smażymy, aż warzywa staną się miękkie. Łososia podajemy razem z warzywami i dobrze schłodzonym winem.
Źródło: http://www.recetaslamasia.es/salmon-marinado-aceite-coco/
Myjemy liście świeżego szpinaku i suszymy je, odstawiając na parę minut lub wykorzystując w tym celu wirówkę. Liście wykładamy do salaterki jako podstawę naszej sałatki. Na górę wrzucamy umyte rodzynki i przekrojone na pół ciemnoczerwone winogrona. Ser Gorgonzola kroimy w drobną kostkę i dokładamy do salaterki. Całość obsypujemy łuskanymi ziarnami słonecznika. Osobno przygotujemy sos. W tym celu mieszamy trzy części oliwy z oliwek Interoleo Suave, jedną część octu, dodajemy łyżeczkę miodu i szczyptę soli. Tak przygotowany sos wlewamy do salaterki. Mieszamy i odstawiamy do lodówki. Podajemy w ciepłe dni do lekkich dań lub jako przystawkę.
Suchy chleb kroimy na cienkie paseczki. Następnie drobno łamiemy szparagi i smażymy je na patelni w oliwie z oliwek Interoleo Suave. Pamiętajmy, że oliwa z oliwek extra virgin nadaje się do kilkakrotnego smażenia. Do osobnego naczynia wkładamy pokrojony chleb, dodajemy sól, usmażone zielone szparagi oraz oliwę z oliwek, która została nam na patelni po smażeniu. Całość miksujemy i zalewamy wrzącą wodą, dekorujemy pokrojoną drobno pietruszką i oprószamy pieprzem. Na koniec dodajemy na smak kilka kropel oliwy z oliwek, która na powierzchni utworzy nam różnokształtne wzory. Danie można podawać z grzankami lub groszkiem ptysiowym. Smacznego!
Źródło: https://cookpad.com/es/recetas/
Na początku przygotujmy dwie średniej wielkości miski. W pierwszej mieszamy mąkę pszenną z łyżeczką sody oczyszczonej i ubitymi jajkami. W drugiej pokrojone w drobne plastry banany i dwie utarte marchewki. Następnie łączymy zawartość obu naczyń, dosypujemy orzechy, rodzynki, dodajemy jogurt grecki, dwie łyżki miodu i kilka łyżek oliwy z oliwek Interoleo Intenso. Dokładnie mieszamy, by otrzymać masę o jednolitej konsystencji. Tak przygotowane ciasto wlewamy do natłuszczonej formy. Pieczemy przez 45 minut w 180 stopniach. Przed podaniem odstawiamy do ostudzenia. Jeśli chcemy nieco odchudzić ciasto z kalorii, możemy nie dodawać bakalii. Ciasto najlepiej podawać z powidłami śliwkowymi i filiżanką kawy.
Źródło: https://www.vitonica.com/recetas-saludables/pastel-de-zanahoria-y-nueces-fitness-bajo-en-grasa
Zaczynamy od przygotowania kaszy kuskus zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Następnie gotujemy ryż al dente, odcedzamy i łączymy z kaszą. Solimy i pieprzymy na smak oraz podlewamy kilkoma łyżkami oliwy z oliwek Interoleo Suave.
Na patelni rozgrzewamy nieco oliwy, na którą wysypujemy orzechy laskowe, włoskie, migdały i przygotowane zioła. Prażymy przez kilka minut na małym ogniu, cały czas dokładnie mieszając. Przed zdjęciem z ognia dodajemy skórkę z pomarańczy lub cytryny. Odstawiamy do ostudzenia.
Obieramy grejpfrut do samego miąższu, kroimy na małe kawałeczki i dodajemy owoc do kaszy kuskus i ryżu. Na koniec wsypujemy prażone bakalie, dodajemy umyte rodzynki, całość mieszamy i doprawiamy szafranem. Przed podaniem skrapiamy obficie oliwą z oliwek.
Myjemy marchewki, pomidory i cebulę obieramy i kroimy na cienkie plasterki lub półksiężyce. Siekamy szczypiorek. Obieramy i drobno kroimy imbir. Rozgrzewamy oliwę z oliwek w garnku, dodajmy imbir, kminek i smażymy na średnim ogniu. Dodajemy marchewkę. Jeśli widzimy, że zaczyna przywierać, dolewamy jeszcze trochę oliwy lub wody. Kiedy marchewki zmiękną, wrzucamy pokrojony pomidor i cebulę. Solimy, pieprzymy, dodajemy czosnek, cynamon, paprykę i sok z cytryny – całość mieszamy. Po kilku minutach zalewamy bulionem, doprowadzamy do wrzenia, przykrywamy i zostawiamy na małym ogniu. Gotujmy przez około 25 minut, ostatnie 5 minut bez przykrycia. Następnie przy użyciu blendera rozdrabniamy nasz krem, by nadać mu jednolitą strukturę. Doprawiamy solą. Jeśli wyczuwamy gorzkawy smak, możemy dodać łyżkę miodu lub kilka kropel mleka albo śmietany. Dolewamy strumyczek oliwy z oliwek i dekorujemy szczypiorkiem. Podajemy na gorąco. Smacznego!
Źródło: https://www.vitonica.com/recetas-saludables/crema-de-zanahorias-y-tomate-receta-saludable
Na początku smażymy krewetki z dodatkiem przeciśniętego przez prasę czosnku i kilku kropel soku z limonki. Kiedy krewetki są już gotowe, zdejmujemy je z ognia, dodajemy utartą skórkę z limonki oraz garść świeżych ziół. Całość obsypujemy gorczycą, kurkumą, obkładamy resztą czosnku i oblewamy oliwą z oliwek Interoleo Suave. Mieszamy i odstawiamy na kilka minut, by krewetki nabrały aromatu przypraw.
Teraz czas na kalafior, którego kwiatki myjemy i drobno siekamy. Możemy rozdrobić je nożem lub pokruszyć. Smażymy kilka minut na oliwie z oliwek z dodatkiem przygotowanych przypraw. Nie zapomnijmy o soli nadającej kalafiorowi właściwy smak. Odstawiamy do ostygnięcia.
Na koniec zalewamy wrzątkiem kaszę kuskus, a kiedy będzie gotowa do spożycia, łączymy ją z usmażonym kalafiorem. Na środku umieszczamy pokrojony pomidor, awokado, a na sam wierzch wylewamy z patelni krewetki z oliwą i czosnkiem. Obsypujemy ziołami, pietruszką, dekorujemy kaparami i doprawiamy na smak sokiem z limonki i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Smacznego!
Rozbijamy jajko do miski z przygotowanymi żółtkami i dokładnie je ubijamy. Dodajemy gorczycę, pomidor, nieco mleka, oliwę z oliwek Interoleo Suave, sól, kurkumę i świeżo mielony pieprz czarny. Całość mieszamy widelcem lub używamy do tego miksera. Kiedy masa stanie się sprężysta, a jej objętość wyraźnie się powiększy, przekładamy do naczynia, które będziemy mogli włożyć do mikrofalówki. Jeśli forma nie jest silikonowa, resztą oliwy będziemy musieli natłuścić jej ścianki. Teraz myjemy, suszymy i drobimy wszystkie zioła, jakie mamy pod ręką – im więcej, tym lepiej. Dodajemy je do masy i ponownie miksujemy. Przykrywamy i podgrzewamy na średniej mocy w mikrofalówce przez około 4 minuty. Najlepiej kontrolować stan naszego dania co minutę, żeby nie uszkodzić struktury masy. Tortilla będzie gotowa, jeśli zetnie się z wierzchu, a w środku pozostanie miękka i soczysta. Podawać z sosem pomidorowym i sałatą. Smacznego!
Adam Kozanecki – finalista ostatniej edycji Masterchefa zachwyca smakiem, inspiruje i zaskakuje niepowtarzalnością, tak jak nasza oliwa. Kucharz i artysta z zamiłowania. Nie boi się wyzwań, słynie ze wskrzeszania zapomnianych już przepisów kuchni Polskiej i serwowania niebanalnych dań, zarówno w wersji nowoczesnej, jak i tradycyjnej. Jest miłośnikiem domowego ogniska i wspólnego gotowania.
Wołowinę siekamy drobno nożem. Szalotki obieramy i kroimy w drobną kostkę. Mięso przekładamy do miski, dodajemy przeciśnięty przez prasę ząbek czosnku, pokrojone szalotki, przekrojone na pół kapary, żółtko, łyżkę musztardy miodowej, łyżeczkę oliwy z oliwek Interoleo Suave, szczyptę suszonego chilli. Doprawiamy do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem. Całą masę delikatnie łączymy ze sobą. Tatar podajemy w towarzystwie ulubionego pieczywa.
Umyte pomidory kroimy w cienkie plastry. Układamy na talerzu. Czerwoną cebulę kroimy w krążki, rozdziela- jąc każdy krążek tak, aby powstały kółeczka. Ser kroimy w drobną kostkę. Cebulę i ser układamy na pomidorach.
W moździerzu ucieramy czosnek z solą. Po chwili do- rzucamy kilka listków bazylii i natki pietruszki, dodaje- my pieprz, dolewamy oliwę, ucieramy. Powstałym so- sem polewamy pomidory, na koniec delikatnie skrapiamy całość octem balsamicznym.
Gazpacho to najsłynniejszy chłodnik kuchni śródziemnomorskiej. Przedstawiamy go Wam, ponieważ z polskimi warzywami, takimi jak nasz pomidor malinowy można przyrządzić go wyśmienicie. Przygotowanie gazpacho jest wyjątkowo proste – bierzmy się więc do dzieła!
Do blendera wlewamy dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek. Uwaga! Musimy dokładnie odmierzyć, ponieważ później nie będziemy mogli jej dolewać. Następnie dodajemy parę kropel octu winnego, trochę soli – tutaj nie musimy być aż tak precyzyjni, pod koniec można doprawić nimi nasz chłodnik. Dorzucamy ząbek czosnku, bez zielonego środka, żeby gazpacho nie było zbyt ostre. Na koniec dodajemy kawałek zielonej papryki i trochę cebuli – nie za dużo, by cebula nie zdominowała smaku chłodnika. Dolewamy pół litra wody i wszystko dokładnie miksujemy blenderem. W ten sposób przygotujemy podstawę gazpacho. Można też na tym etapie dodać kawałki chleba, żeby chłodnik stał się gęstszy – nie jest to jednak konieczne.
Podstawę chłodnika należy skosztować, aby upewnić się, czy jest zrównoważona – żaden ze składników nie powinien się zbytnio wyróżniać.
Mając już dobrze zmiksowaną podstawę, kroimy obrane pomidory i ogórki. Wszystko razem mieszamy i miksujemy tak długo, aż nie będzie się dało wyczuć większych kawałków warzyw. Niektórzy lubią gazpacho już w takiej postaci, inni preferują chłodnik przefiltrowany. W drugim przypadku odcedzamy, a następnie raz jeszcze miksujemy, żeby konsystencja była jak najbardziej gładka. Tak przyrządzony chłodnik możemy jeszcze doprawić solą i octem.
Gazpacho należy podawać do spożycia w temperaturze nieprzekraczającej 15 stopni. Do garnirowania można użyć kawałeczków ogórka, pomidora, papryki, cebuli i drobno pokrojonego chleba.
W ten sposób przygotowaliśmy potrawę bez tłuszczów i zdrową – prawdziwą rozkosz dla podniebienia!
W wysokim garnku gotujemy wodę na makaron. Na pa- telni rozgrzewamy oliwę z oliwek, wrzucamy drobno posiekany czosnek, a po chwili szalotkę, mieszamy. Następnie dodajemy 2 łyżki pasty paprykowej harissy oraz sparzone, obrane ze skóry i pokrojone w kostkę słodkie pomidory. Dolewamy łyżkę octu winnego, doprawiamy solą, cukrem i świeżo mielonym pieprzem. Sos dusimy kilka minut, często mieszając, aż się zredukuje.
Do gotującej się osolonej wody wrzucamy makaron. Gdy będzie „al dente”, odcedzamy go na durszlaku, do- dajemy do sosu i mieszamy. Makaron podajemy
w towarzystwie świeżych listków bazylii (dodatkowo możemy oprószyć makaron parmezanem – ale nie jest to konieczne).
Piekarnik nagrzewamy do 200°C. Sprawioną doradę przyprawiamy solą i pieprzem, do środka wkładamy lis- tek laurowy, gałązkę rozmarynu i kilka kaparów. Rybę układamy na patelni, którą możemy włożyć do piekar- nika, lub w naczyniu żaroodpornym, obkładamy pokro- joną szalotką i całymi pomidorami i oliwkami, posypu- jemy odsączonymi z zalewy kaparami i skrapiamy oliwą. Wstawiamy do piekarnika na 15–20 minut. Pod koniec przełączamy ustawienia piekarnika na opcję grill, na około 2–3 minuty do zrumienienia skórki.
Taka pieczona dorada jest idealna wtedy, kiedy nie jest sucha, a mięso przy kręgosłupie ryby nie jest czarne. Je- śli mięso ściemnieje, znaczy to, że ryba zbyt długo prze- bywa w piekarniku i należy skrócić czas pieczenia.
Doskonałym dodatkiem do tej ryby będą grillowane bakłażany i cukinie z miętą. Przepis w rozdziale z sałat- kami, surówkami i dodatkami.
Kalarepkę obieramy, kroimy w wiórki obieraczką do warzyw lub szatkujemy na mandolinie. Blanszujemy
w wodzie z solą i cukrem w proporcji 50:50. Hartujemy w zimnej wodzie z lodem i sokiem z cytryny. Osuszamy. Posypujemy delikatnie solą morską i pieprzem. Śmieta nę ubijamy z odrobiną soli, dodajemy starty korzeń chrzanu oraz grysik z ogórka zielonego (ogórek obiera my, pozbawiamy pestek, kroimy w małą kosteczkę), do prawiamy pieprzem, odrobiną cukru i kilkoma kropel kami soku z cytryny. Chłodzimy.
W moździerzu ucieramy czosnek z listkami tymianku ogrodowego, solą i oliwą z oliwek. Na talerzu tworzymy chmurkę z ubitej śmietany, nakładamy wachlarze z kala repy, całość kropimy utartym sosem, posypujemy kwia tami tymianku i bazylii, a na sam koniec posypujemy drobno pokruszonym kozim serem.