HISTORIA DRZEW OLIWNYCH I OLIWY NA ŚWIECIE

Wszyscy wiemy, że oliwa z oliwek nie jest nowym produktem i używana była od wieków w różnych celach. W starożytnym Egipcie gałąź oliwna była symbolem zwycięstwa faraona, w starożytnej Grecji natomiast wręczano ją zwycięzcom igrzysk olimpijskich w formie wieńców oliwnych. Dziś gałązka oliwna to symbol pokoju i pojednania. Występuje na fladze ONZ, często pojawia się w herbach i godłach. Interoleo postanowił wyszukać ciekawostek dotyczących historii drzew oliwnych i oliwy na świecie. Oto kilka informacji których być może nie znaliście:

- ludy śródziemnomorskie przypisywały odkrycie drzewa oliwnego swoim bogom. Według Rzymian uprawę oliwki upowszechnił Herkules, podczas wykonywania swoich dwunastu prac. Był to tak ceniony produkt, że obywatele którzy sadzili oliwki byli zwolnieni ze służby wojskowej. Oliwa stała się „płynnym złotem”.

- według wierzeń Greków, początek uprawy drzew oliwnych był wynikiem konkursu który ogłosił Zeus po założeniu Aten. Chciał on, aby zaoferowano ludziom najbardziej przydatny wytwór. Zwycięzca miał zostać władcą Attyki. Spór z Posejdonem wygrała Atena, która zasadziła drzewo oliwne, miało ono „rozświetlić noc, koić rany i dostarczać pokarm o wybornym smaku”.

- Polska historia oliwek sięga XIII i XIV wieku. Uważa się, że to Królowa Bona zapoczątkowała okres hiszpańskich wpływów na polską kuchnię. Na początku była ona używana w celach liturgicznych, a od czasów Zygmunta Starego stały się coraz powszechniejsze w kuchni, doceniono ich właściwości smakowe i zdrowotne.

- w Hiszpanii początków uprawy oliwek należy doszukiwać się w miastach portowych (Kadyks, Sewilla), a rozpoczęli ją Fenicjanie.

- w Biblii występuje ponad 250 wzmianek o samej oliwie lub też o wonnych olejkach w których skład wchodziła, np. w Księdze Rodzaju po potopie, gołąb przyniósł Noemu liść oliwki, była paliwem w lampach, otrzymywano z niej olej do namaszczania, wyrabiano z niej również wonne balsamy.

 - starożytni Rzymianie określali masaże oliwą jako „kąpiel młodości”. Dodatkowo w oliwę stosowano jako naturalny kosmetyk który pomagał utrzymanie ich w naturalnego koloru. Stosowano ją także jako naturalne lekarstwo przyspieszające gojenie się ran i oparzeń.

- mieszkańcom krajów śródziemnomorskich słowo „olej” było tożsame z oliwą z oliwek. Hiszpańskie słowo aceite (olej), pochodzi od arabskiego az-zajt, który dosłownie znaczy „sok z oliwki”. Oliwa z oliwek jest właśnie naturalnym sokiem wyciśniętym z tych owoców.

POWRÓT