Zakosztuj hiszpańskiej oleoturystyki podczas Święta Pierwszej Oliwy w Jaén

Jeśli jest w Hiszpanii ziemia oliwna, jest nią z pewnością Jaén. Na początku listopada rozpoczyna się zbiór oliwek, który w prowincji Jaén obchodzony jest bardzo hucznie. W tym roku odbyła się druga edycja Święta Pierwszej Oliwy. Jest to wspaniała okazja, żeby spróbować oliwy z oliwek we wszystkich jej formach i zastosowaniach, a przy okazji odwiedzić to wyjątkowe miasto.

Rozmaite wydarzenia związane ze świętem oliwy będą odbywały się w Jaén przez cały miesiąc, chociaż główne obchody miały miejsce między 5 a 8 listopada. W tym czasie ulice starego miasta stały się królestwem oliwek i ich cudownego nektaru, a bary i restauracje serwowały dania specjalnie wybrane na tę okazję.

Uroczystości odbywały się w wyjątkowych miejscach: Pałacu Provincial, Łaźniach Arabskich i antycznym Zakonie Santo Domingo. 7 listopada w Pałacu Provincial miała miejsce oficjalna inauguracja imprezy, na którą przybyło wielu znamienitych gości. Tego dnia odbyły się targi oliwy, na których można było spróbować pierwszych w tym sezonie oliw extra virgin pochodzących z 40 olejarni z prowincji Jaén, a także degustacje oliwy i przeróżnych potraw i przekąsek przygotowanych przez znanych restauratorów: Pedra Sancheza, Pedra Salcedę i Juana Pabla Gameza.

W niedzielę, 8 listopada, w Pałacu odbywały się degustacje różnych rodzajów oliwy, opowiadano dzieciom bajki, poprowadzono warsztaty czekoladek z oliwą z oliwek oraz losowanie nagród ufundowanych przez Circuito de Bares. Tego samego dnia w Łaźniach Arabskich odbył się targ rzemiosła artystycznego z rękodziełami z drewna oliwnego i produktami z oliwy z oliwek extra virgin. Moc przygotowanych atrakcji, takich jak degustacje, warsztaty czy konkursy (np. konkurs rysunku dla najmłodszych) sprawił, że zdobywana wiedza była przyjemną zabawą, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

W ramach obchodów Święta Pierwszej Oliwy w prowincji zorganizowano także konkurs fotograficzny pod tytułem: „Jaén, krajobraz drzew oliwnych”, który potrwa do 23 listopada oraz, w dniach 9-13 listopada, Tydzień Szkolny na temat Oliwy z Oliwek przy udziale 40 000 uczniów ze 154 szkół i instytutów z prowincji.

Ta wyjątkowa inicjatywa powoli staje się symbolem kultury oliwnej i jest wydarzeniem zdolnym promować oleoturystykę, dzięki której Jaén będzie idealnym miejscem, aby przeżyć wszystkimi zmysłami niezapomniane doświadczenia –w cieniu drzew oliwnych, delektując się smakiem oliwy z oliwek.

POWRÓT