Drzewa oliwne w pełnym rozkwicie

Nadchodzą dobre informacje z plantacji oliwek. Drzewa oliwne rozkwitają po pomyślnym okresie rozmnażania. Na razie trudno szacować, jak obfite będą zbiory – na te dane będziemy musieli poczekać, aż zaczną twardnieć pestki owoców oliwki, czego możemy spodziewać się już w lipcu. 

Sektor oliwek spodziewa się już jednak, że najbliższe zbiory nie będą należały do największych. Według prognoz otrzymają raczej kategorię średnich, choć – jak podkreślają eksperci – wciąż za wcześnie na konkretne liczby.

Tak czy inaczej, wśród plantatorów drzew oliwnych panuje niemały optymizm, którego powodów należy szukać w obfitych deszczach, jakie hojnie nawodniły ogromne połacie upraw w prowincji Jaén. Majowe opady powitano z wielką ulgą, ponieważ do tamtej pory na skutek znikomych opadów drzewa oliwne wykazywały oznaki deficytu wody.

Wiosenne deszcze

Według sekretarza generalnego koordynującego pracę rolników z Jeán Juana Luisa Ávili symptomatyczny jest fakt, iż w tym roku drzewa oliwne wydały dużo kwiatów. Jak twierdzi ekspert, było to możliwe dzięki nadzwyczajnym opadom w maju. „Wcześniej nasze rezerwy wodne były bardzo ograniczone, sytuacja znacząco poprawiła się wraz z obfitymi deszczami. Teraz czekamy na wstępne prognozy dotyczące zbiorów. Musimy uważnie śledzić twardnienie pestek oliwek oraz ich dalszy rozwój”.

Szacunki na jesień

Bardzo istotną rolę odegrają jesienne deszcze, które pozytywnie wpłyną na rozwój oliwek, w szczególności na ich dojrzałość i barwę tuż przed zbiorami. Dokładne dane dotyczące zbiorów ogłosi Rada Andaluzji ds. Rolnictwa w październiku na forum producentów oliwek i oliwy z oliwek. A tymczasem cały sektor już czeka na rozpoczęcie kampanii sprzedażowej 2016/2017, która ruszy pierwszego października. Obecna 2015/2016 trwa już dziewiąty miesiąc, a ceny kształtują się na stabilnym poziomie trzech euro za kilogram. Wyprodukowano 1,4 miliona ton oliwy z oliwek o nadzwyczajnej jakości, szczególnie oliwy z oliwek extra virgin.

I tak mija kolejny maj i czerwiec corocznego cyklu rozwoju drzew oliwnych. To okres, kiedy producenci dokładają wszelkich starań, by jakość wytwarzanej przez nich oliwy z oliwek zachwycała coraz to bardziej. 

Źródło: http://www.efeagro.com/noticia/ciclo-anual-del-olivo-arranca-tras-una-buena-floracion-buen-cuajado/

POWRÓT