JAÉN: zielone płuca przyrody

Jaén to kraina kontrastów, z jednej strony mamy tu pokryte lasami strome góry, z drugiej żyzne niziny zdominowane przez uprawy drzew oliwnych. Bogaty i zróżnicowany krajobraz regionu nikogo nie pozostawi obojętnym.

 Terytorium prowincji z trzech stron otoczone jest łańcuchami gór, a od zachodu jej granicę kreśli szeroka dolina rzeki Guadalquivir. Na północy dostępu do Jaén strzegą garbate szczyty Sierra Morena, gdzie łąki, na których wypasa się bydło, przeplatają się z obszernymi połaciami lasów bogatych w lokalne gatunki roślin oraz terenami ponownie zalesionymi. Na południu i wschodzie wznosi się północne pasmo górskie Cordilleras Béticas. Urwista rzeźba terenu oraz obecność dużej ilości wody tworzą tutaj doskonałe warunki wzrostu dla wspaniałych, bujnych lasów z bogatym podszyciem, które stanowi niszę ekologiczną licznych gatunków zwierząt.

 To prawdziwy skarbiec natury, o niezliczonej ilości gatunków flory i fauny. Bogactwo przyrody naturalnej w połączeniu z bardzo zadbanym krajobrazem rolniczym zachwyci najbardziej wymagających miłośników przyrody.

 Jaén pochwalić się może obszernymi terenami przyrodniczymi o bardzo różnym charakterze, bez wątpienia jednak największe piętno na charakterze regionu odciska morze gajów oliwnych, ponad sześćdziesiąt milionów drzewek składających się na niepowtarzalny krajobraz, a jednocześnie zielone płuca regionu.

 Jeśli odwiedzisz kiedyś Jaén i zechcesz zanurzyć się w jego zielone bogactwo (największa powierzchnia obszarów ochrony przyrody w Hiszpanii!), proponujemy odwiedzić między innymi:

Park Narodowy Sierras de Cazorla, Segura y las Villas.“Północnoeuropejski las na południu”.

Znajdziesz tu to czego szukasz: nagie szczyty, przejrzyste wody głębokich rzek, niekończące się lasy, zwierzęta żyjące na wolności, zamki strzegące miasteczek jak z bajki, urocze wioski i przepyszną lokalną kuchnię. To największy rezerwat przyrody w Hiszpanii.

 Park Narodowy Sierra de Andújar

Rezerwat gór niskich, wspaniały przykład śródziemnomorskiego ekosystemu. Można tu spotkać najobszerniejsze tereny naturalnej roślinności w górach Sierra Morena.

 Park Narodowy Sierra Mágina

Znajduje się w samym centrum regionu Jaén, przez co wygląda jak zielona wyspa w morzu oliwnych upraw. Rezerwat zadziwia różnorodnością krajobrazów, to idealne miejsce pieszych wycieczek i wypraw rowerowych. 

Park Narodowy Despeñaperros oraz Rezerwat Wodospadu Cimbarra

Zapierająca dech w piersiach rzeźba terenu i niezwykle piękny krajobraz. Ten naturalny korytarz stanowi wrota Andaluzji od strony kastylijskiej Mesety. Kształt zawdzięcza rzece Despeñaperros, która drążyła sobie drogę w łupkach łańcucha Sierra Madroña, aż utworzyła przełęcz, która przecina góry Sierra Morena ostrym zarysem. Niemal pionowe ściany tworzą tak zwane “Organy”, w których skały przyjmują formę gigantycznych tub. Wodospady takie jak La Cimbarra, stuletnie dęby korkowe i dęby zimozielone sprawiają, że chciałoby się zostać w tym magicznym miejscu na zawsze.

POWRÓT