Jaén – światowa stolica oliwki

Korzyści płynące ze spożywania oliwy z oliwek są powszechnie znane – wiedzą o nich wszyscy miłośnicy „płynnego złota”. Jeśli tylko wpiszemy go na stałe do naszej codziennej diety, ten cudowny dar natury może zbawienie działać nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz również pozwalać nam cieszyć się nawilżoną skórą, mocnymi włosami i zgrabną sylwetką. Nie każdy jednak wie, skąd pochodzi nasza ulubiona oliwa z oliwek, która codziennie czeka na nas w wybranych sklepach. Dlatego dziś słów kilka o Jaén – regionie Hiszpanii słynącym z upraw najlepszych oliwek.

 Jaén to jedna z prowincji Andaluzji, a zarazem miejsce największych na świecie upraw oliwek. Aby uzmysłowić sobie znaczenie tego regionu, warto wiedzieć, że Jaén produkuje więcej oliwy z oliwek niż druga światowa potęga pod względem upraw oliwek – Włochy. Rosnące na jego terenie gaje oliwne stanowią więcej niż 25% powierzchni wszystkich powierzchni upraw oliwek w Hiszpanii, z których powstaje około 45% produkcji krajowej „płynnego złota”. Do wyobraźni przemawia również fakt, że ta wyjątkowa dla zwolenników diety śródziemnomorskiej prowincja Andaluzji wytwarza ponad 20% oliwy z oliwek produkowanej na całej kuli ziemskiej.  

Jest to możliwe dzięki aż 66 milionom drzewek oliwnych, które rozciągają się na ogromnej powierzchni 550 000 hektarów, od równin rzeki Gwadalkiwir aż po lasy sosnowe rosnące na przedgórzu okolicznych łańcuchów górskich. Sektor oliwny tego regionu osiąga roczną wartość na poziomie 300 milionów euro.

Ziemia na tych terenach jest wyjątkowo żyzna, dzięki czemu roztaczający się krajobraz jest bujny i zielony. Z lotu ptaka widoczny jest jednolity zielony płaszcz otulający całą okolicę. To właśnie niekończące się krzewy oliwne tworzą słynne „zielone morze”, tak charakterystyczne dla tej andaluzyjskiej prowincji. Tak jak kiedyś o Półwyspie Iberyjskim, tak teraz o rejonie Jaén mówi się, że mieszkające tam wiewiórki nie musiałyby schodzić z drzew, żeby przemierzyć całą jego powierzchnię.

Jako światowa stolica oliwek i wytwarzanej z niej oliwy Jaén jest gospodarzem wielu wydarzeń związanych z tym sektorem. Wśród nich należy wymienić choćby Międzynarodowe Targi Oliwy z Oliwek, które przyciągają największych specjalistów tej branży. Na uwagę zasługuje też międzynarodowy kongres poświęcony oliwie z oliwek i kulinarna nagroda „Jaén, Paraíso Interior”.

Źródło: http://www.esenciadeolivo.es/aceite-de-oliva/aceite-de-jaen/

 

POWRÓT