Hiszpania wyprzedza Włochy w eksporcie oliwy z oliwek

W pierwszym półroczu bieżącego roku po raz pierwszy od wielu lat Hiszpanii udało się wyeksportować do Stanów Zjednoczonych więcej oliwy z oliwek niż Włochom. Stany Zjednoczone importowały z Hiszpanii 69 608 ton oliwy z oliwek, co stanowi wzrost o 56,7% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Włochy z kolei sprzedały do USA prawie 4 tys. ton mniej.

Stany Zjednoczone produkują rocznie blisko 15 tys. ton oliwy, przy czym ich roczny popyt na „płynne złoto” przekracza 300 tys. ton. Ten kraj stał się drugim największym odbiorcą hiszpańskiej oliwy po Włoszech, które wraz z Francją i Portugalią są głównymi kierunkami eksportowymi dla tego towaru. Wspomniana sytuacja mogłaby ulec zmianie, jeśli sprawdzą się prognozy organizacji Interprofesional del Aceite de Oliva Español, która promuje hiszpańską oliwę za granicą. W niedawno zakończonej kampanii promocyjnej tej organizacji wziął udział tenisista Rafael Nadal, pojawiając się w Nowym Jorku w roli ambasadora hiszpańskiej oliwy.

Pierwsza taka kampania odbyła się w USA w 2009 r. Jak poinformował magazyn „El Economista”, w tym samym roku kraj ten usytuował się na czwartym miejscu na liście największych importerów hiszpańskiej oliwy. Obecnie, siedem lat później, Stany Zjednoczone są już drugim największym odbiorcą hiszpańskiej oliwy z oliwek, a w I półroczu bieżącego roku wartość hiszpańskiego eksportu tego produktu do USA przekroczyła 240 mln euro. Jest to o 67% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

W okresie głębokiego kryzysu gospodarczego Stany Zjednoczone przyczyniły się do podwojenia eksportu hiszpańskiej oliwy z oliwek– w 2008 roku Hiszpania wyeksportowała 48 615 ton „płynnego złota”, zaś w 2015 roku liczba ta wzrosła do 85 474 ton.

Obecnie główne wysiłki kampanii koncentrują się na tym, aby przeciętny amerykański konsument zaczął kojarzyć oliwę z Hiszpanią, ponieważ w USA hiszpańska oliwa jest w dalszym ciągu sprzedawana pod markami włoskimi.

Źródło: http://www.aceitedeoliva.com/espana-supera-italia-exportaciones-aceite-oliva-usa/

POWRÓT