OLIWA Z OLIWEK W PROWINCJI JAEN

Prowincja Jaen jest największym producentem oliwy z oliwek w Hiszpanii i na świecie. To właśnie ten region produkuje więcej oliwy niż drugi światowy producent – Włochy. Na obszarze 555 000 hektarów wytwarzane jest ok. 20% światowej produkcji oliwy.

Z racji tego, że w prowincji Jaen występuje największe skupienie drzew oliwnych określa się ona jako „światowa stolica oliwy z oliwek”. Jest ona gospodarzem wielu wydarzeń związanych z oliwą z oliwek. Pośród nich należy wspomnieć o międzynarodowych targach oliwy EXPOLIVA, największych na skalę światową, Międzynarodowym Kongresie Oliwy z Oliwek i Zdrowia.

Ponad 60 milionów drzew oliwnych sprawia, że każdy kto przybywa do prowincji Jaen, określa ten widok jako „morze gajów oliwnych”. Najbardziej imponujący widok rozciąga się w La Loma, które jest położone w bliskości rzek Guadalquivir i Guadalimar. Tam produkowane jest około ¼ całości oliwy z oliwek produkowanej w prowincji Jaen. Gminy które odznaczają się największym udziałem w produkcji oliwy Úbeda, Villacarrillo, Martos, Baeza oraz Vilches.

Na uwagę zasługuje miasto Martos, znane jako „kolebka oliwy”. Występuje tam nawet odmiana własna oliwki: Marteña (Picual). Martos uzyskało przydomek „pierwszego światowego producenta oliwy z oliwek”.

Prowincja Jaen z 550 000 hektarami gajów oliwnych, stanowi 25% powierzchni tego typu terenów w całej Hiszpanii i 42% w Andaluzji. Wytwarza około 50% krajowej produkcji oliwy z oliwek. Jeśli chcielibyśmy przyjrzeć się prowincji z perspektywy wewnętrznej, to 78% użytków rolnych, przeznaczonych jest na uprawę drzew oliwnych.

Znaczenie tego strategicznego sektora, jakim jest uprawa oliwek, jest ogromne dla całej prowincji. Oprócz tego, że stwarza stanowiska pracy i daje zatrudnienie lokalnej miejscowości, zwoje odbicie znajduje także w społeczeństwie oraz stylu ich życia. Gaje oliwne i oliwa z oliwek w Jaén to część historii, kultury, tradycji, źródło utrzymania, a przede wszystkim styl życia i żywioł pobudzający zmysły. To teraźniejszość, przeszłość i przyszłość regionu.

Źródło: Materiały prasowe

 

POWRÓT