WIELOWIEKOWE DRZEWA OLIWNE PROWINCJI JAEN

Doliny oraz pagórki objęte przez niezliczone szeregi drzew oliwnych. Gaje oliwne prowincji Jaen tworzą najstarszy tego typu obszar w Hiszpanii. Rośnie tam ponad 60 milionów drzew oliwnych. Kształtują one przepiękny i jedyny w swoim rodzaju krajobraz, który wznosi się i obniża, pokrywając każdy zakątek prowincji. Pisaliśmy już wcześniej, że krajobraz gajów oliwnych, jedyny taki na skalę światową, jest kandydatem do wpisu na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Oczywistym jest, że przy tak ogromnej liczbie drzew oliwnych, mamy do czynienia z niezwykłą ich różnorodnością, co do wielkości jak i wieku. Najsłynniejszym drzewem oliwnym jest Fuentebuena. Drzewo to, z racji na swoje rozmiary zostało wpisane do księgi rekordów Guinnes’a (10 metrów wysokości, obwód pnia od podstawy aż do jego końca przekracza 4 metry). Według danych z XIX wieku, z drzewa tego podczas zbiorów w 1800 roku zebrano 850 kg oliwek, co stanowi kolejny rekord Guinnes’a. Drzewo oliwne znajduje się w towarzystwie innych, zawsze jednak o mniejszej wielkości. Drzewo oliwne Fuentebuena, tak jak znaczna większość tych rosnących w prowincji Jaen, należy do gatunku picual. Jedna z legend głosi, że zostało ono posadzone przez zakonników, którzy chcieli się zabezpieczyć przed brakiem oliwy, która była używana do przygotowania ich świętych olei. Inni z kolei wierzą, że wyrosła z poświęconej w Niedzielę Palmową gałązki, która posadzona została w Poniedziałek Wielkanocny (rok nie jest znany). Drzewo oliwne Fuentebuena zostało ogłoszone przez Radę Andaluzji Pomnikiem Natury, stając się jednym z symboli gminy Arroyo del Ojanco.

Kolejne drzewo oliwne które zasługuje na uwagę i wyróżnia się dużymi rozmiarami to el Acebuche de Las Hoyas. Liczy 15 metrów wysokości a jej pień przy podstawie ma 10 metrów obwodu. Dokładny wiek drzewa nie jest znany, jednak z pewnością przekracza 350 lat. Nieco młodszy od niego jest la Estaca Grande, który liczy sobie około 300 lat. Znajduje się na terenie gminy Martos, gdzie w grudniu, każdego roku obchodzone jest święto oliwki (la Fiesta de la Aceituna).

 

Źródła: Materiały prasowe

POWRÓT