PATENA Z IV WIEKU Z WIZERUNKIEM JEZUSA BEZ BRODY

Interoleo pisało już, o ruinach rzymskiego miasta Castulo, koło Linares. Jest to najbardziej emblematyczne zagłębie archeologiczne w całej prowincji Jaen. Dziś chcemy Was poinformować o niesamowitym odkryciu, którego dokonano właśnie w wykopaliskach tam położonych. Otóż archeolodzy odkryli patenę z wizerunkiem Jezusa.

Prawdopodobnie pochodzi ona z IV wieku. Szklane pateny łączą się ze ścisłą epoką, tj. z nakazami liturgicznymi papieży Urban I oraz Zefiryna. Patenę odnaleziono w wewnątrz budynku, który został wzniesiony w drugiej połowie IV wieku i przeznaczony był do działalności religijnej. Służył on w tych celach miej więcej wiek, po czym został opuszczony. Według archeologa Davida Exposito, miejsce w którym znaleziono patenę jest niezwykle ważne, gdyż pozwoli to na niemal kompletne badanie symboliki religijnej tamtej epoki.

Uważana jest za jedną najwcześniejszych, zachowanych wizerunków Chrystusa. Wykonana została ze szkła o lekkim odcieniu zielonego, waży 175 gramów, ma 22 cm średnicy i zaledwie 4 cm wysokości. Jest bardzo dobrze zachowana, została odrestaurowana w 81 proc. Brakuje jej jedynie dolnej krawędzi oraz kawałka bocznej części z lewej strony. Szef zespołu badawczego Angel Dominguez wyraził swoje zdumienie co stanu w jakim zachował się przedmiot: „trudno nam zrozumieć, w jaki sposób ten szklany przedmiot przetrwał 1600 lat w tak dobrym stanie. Z łatwością można odczytać, że przedstawia on postać Jezusa Chrystusa w swoim majestacie".

Odkrycia dokonali archeolodzy podczas zeszłorocznych wakacji, dzięki projektowi Forum MMX, który jest realizowany przez naukowców z uniwersytetu w Madrycie oraz uczonych z Rzymu i Salonik.

Obraz utworzono za pomocą techniki sgraffito, a według specjalistów pochodzi on z Ostii, dawnego portu w starożytnym Rzymie. Przedstawiony na wizerunku Chrystus trzyma w prawym ręku krzyż, a w lewej dłoni księgę. Ma kręcone włosy i co ciekawe na wizerunku tym nie ma brody. Jezus, jak i dwaj mężczyźni znajdujący się po jego lewej i prawej stronie posiadają aureole. Według niektórych ekspertów, mogą to być święci apostołowie Piotr i Paweł. Jezus Chrystus i Apostołowie stoją w otoczeniu dwóch palm, które w ikonografii chrześcijańskiej oznaczają nieśmiertelność i życie po śmierci w niebie.

Źródło fotografii: El Mundo

POWRÓT