Krem z ekstraktem z oliwy z oliwek remedium na starzenie się

Jak udowadniają produkty kosmetyczne opracowane przez młodą i innowacyjną firmę Tergum Cosmetics, oliwa z oliwek może być doskonałą bronią przeciwko procesowi starzenia się. Skuteczność jej wynalazku została potwierdzona przez Instytut Biomedycyny w Sewilli. To pierwszy taki przypadek w historii. Historia firmy zaczęła się w 2010 r., kiedy to trzech wspólników postanowiło założyć firmę działającą w dziedzinie chemii analitycznej oraz metabolomiki.

– Dopiero co wróciłem do Hiszpanii z Niemiec, gdzie przez lata pracowałem w branży medycznej. Pomyślałem, że moglibyśmy wykorzystać potencjał andaluzyjskich ośrodków badawczych, żeby rozpocząć własny projekt – mówi Ignacio Cantonnet, jeden z założycieli firmy. – Wiedzieliśmy, że na rynku kosmetycznym istnieje bardzo ważna nisza, ponieważ konsumenci coraz częściej szukają produktów naturalnych i skutecznych – dodaje Cantonnet, ekonomista i zarazem lider projektu.

Z tego względu zespół badawczy przystąpił do prac nad serum o bardzo silnych właściwościach przeciwutleniających. Właściwości te miały być zasługą pewnego ekstraktu fenolowego (który jest uzyskiwany z oliwek dzięki opatentowanemu przez przedsiębiorców procesowi). Serum to jest pomyślane jako dodatek do kremów do codziennego stosowania.

– Poprosiliśmy Najwyższą Radę ds. Badań Naukowych (hiszp. Consejo Superior de Investigaciones Científicas) o zbadanie, w jakim stopniu nasz produkt jest w stanie pochłaniać wolne rodniki. Rezultat okazał się zaskakujący, ponieważ jeden jego gram był 1800 razy silniejszy od tej samej ilości czystej witaminy C. Wybór oliwy z oliwek nie był przypadkiem. To tłuszcz podobny do tego, który jest wytwarzany przez naszą skórę. Oprócz tego jest to produkt w 100% naturalny, przez co ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanej jest ograniczone do minimum – kontynuuje Cantonnet.

Po tych zaskakujących wynikach badań firma skierowała do Instytutu Biomedycyny w Sewilli wniosek o wydanie certyfikatu potwierdzającego zbawienne właściwości jej produktu dla skóry. Przeprowadzono testy laboratoryjne, które miały na celu zbadanie działania kosmetyku na skórę w stanie stresu oksydacyjnego (tu więcej na temat stresu oksydacyjnego). Potwierdziły one, że produkt ten ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne, regenerujące, a także przeciwzapalne. To pierwszy przypadek w historii, kiedy skuteczność kremu kosmetycznego została potwierdzona laboratoryjnie. – Zależało nam na poważnych badaniach w tym kierunku – mówi lider projektu, na którego czekała kolejna bardzo pozytywna wiadomość. Serum firmy Tergum hamuje bowiem śmierć komórek, a także ich proliferację, co ma duże znaczenie w zapobieganiu procesom nowotworowym. – W przyszłości chcemy kontynuować prace badawcze w tej dziedzinie – dodaje.

Źródło:http://www.elmundo.es/andalucia/2016/01/04/568a3e0d46163fd0088b457f.html

POWRÓT